Czas na wiosenne porządki

Zawsze tak jest: pojawiają się pierwsze promienie słońca i zapachy wiosny, a w nas odzywa się chęć porządkowania, sprzątania, układania, czyszczenia i odświeżenia. Ale zaraz... nie wszystko na raz. Jak mówiły nasze babcie, lepiej jest wziąć głęboki oddech, zorganizować się, przemyśleć i małymi kroczkami dążyć do celu. Pamiętajmy też, że nie wszystko da się zrobić od razu. Podzielmy prace na kilka dni, aby nie przemęczać się zbytnio.

Przede wszystkim zacznijmy od dużych prac. Ze wszystkich okien zdejmujemy firany i zasłony. Możemy wyprać je w domu lub oddać do pralni chemicznej. Wszystkie meble takie jak sofy i fotele trzeba odsunąć i odkurzyć wszystkie „koty”. Oprócz kurzu znajdziemy pewnie też różne rzeczy, które zagubiły się dawno temu. Jeśli tapicerka na to pozwala, to można ją wyprać lub odświeżyć. Warto też raz na jakiś czas, a wiosenne porządki to świetna okazja, wyprać dywany, wykładziny i chodniki, które są jednym z największych siedlisk roztoczy.


Świetnym środkiem do mycia bibelotów, mebli i podłóg jest mieszanina wody i mydła marsylskiego. Dzięki niej wszystko w domu zaczyna pachnieć wiosną.

W kuchni bardzo ważny jest również przegląd szafek. Zwłaszcza tych, w których przechowujemy żywność. Sprawdzamy daty na opakowaniach - przeterminowane produkty bezwzględnie wyrzucamy do kosza. Dobrą zasadą jest umieszczanie ich w szafkach w ten sposób aby głębiej były te z dłuższym terminem przydatności, a płycej z krótszym. Pomoże nam to niczego nie przegapić i  zapobiec marnotrawstwu.

W kuchni powinniśmy zwracać uwagę na kurz i z starannie go wycierać, dostaje się bowiem do jedzenia i potraw, które gotujesz.

Wiosenne porządki to również dobry czas, aby dokładnie odtłuścić kuchenki, piekarniki, kuchenki mikrofalowe i wykonać jedną z najbardziej znienawidzonych przez panie domu czynności jaką jest rozmrażanie lodówki.

Sprzątanie sypialni wymaga nie lada wysiłku. Łóżko powinno być sprawdzone i wyczyszczone ze wszystkich możliwych stron, zarówno za jak i pod. Warto też zajrzeć pod materac, nawet jeśli to trochę więcej pracy. Powinniśmy go wytrzepać, jeśli to możliwe to wyprać oraz przekręcić na drugą stronę. Wiecie o tym, że kołdry i poduszki można prać w pralce? Teraz jest dobry moment.