Kolorowe kule na niebie

Latanie jak Ikar zawsze było jednym z największych marzeń moim i wielu innych naukowców, którzy próbowali znaleźć sposób na unoszenie się w powietrzu. Niestety, były dziesiątki zawsze nieudanych prób, które wypełniły historyczne kroniki.
W rzeczywistości jednak dopiero w czerwcu 1783 r. dzięki braciom Mongolfier, którzy inspirowali się iskierkami ognia strzelającymi w kominku, odbył się pierwszy dziesięciominutowy lot z udziałem koguta, gęsi i owcy. Zwierzęta wylądowały całe i zdrowe w odległości 2 km od startu, co zainaugurowało okres powietrznych odkryć. Bracia Mongolfier - niezwykle kreatywne dzieci bardzo bogatego producenta papieru, nigdy nie latali ponieważ takie przyrzeczenie złożyli ojcu.

Jednak ich fascynacja wznoszeniem się i niezwykła intuicja wzięły górę. Trzeba przyznać, ze faktycznie intuicję mieli ogromną, ponieważ fizyczne wyjaśnienie zjawiska lotu pojawiło się dopiero wiele lat później. Aby uzyskać ciąg niezbędny do oderwania się od ziemi i szybowania w powietrzu, balon używa ciepłego powietrza, które jest lżejsze niż otoczenie. Zgodnie z dobrze znaną zasadą Archimedesa.
Pierwszy lot balonem z udziałem ludzi odbył się 21 listopada 1783 roku, kiedy to Pilatre de Rozier i markiz d'Araldes na 25 minut wznieśli się w niebo nad Francją.
To dzięki wielu słynnym festiwalom na całym świecie kolorowe balony na gorące powietrze powróciły do latania! Najbardziej znanym na świecie festiwalem balonowym jest "Mondial Air Ballons®" zainicjowany w 1989 roku dzięki pasji Philippe'a Burona Pilâtre. Co dwa lata przez 10 lipcowych dni gości on ponad 400 000 widzów na lotnisku Chambley we Francji.
We Włoszech najbardziej znany jest Ferrara Balloons Festival zapoczątkowany w 2004 roku, odbywający się we wrześniu w parku "Giorgio Bassani" w Ferrarze. Towarzyszą mu wyjątkowe pokazy, zaplecze ze straganami, stoiskami gdzie można zrobić zakupy, atrakcje kulinarne z jedzeniem i winem, dodatkowo świetne imprezy sportowe, artystyczne i muzyczne. Ale najpiękniejszym momentem jest spektakl oświetlonych balonów na ogrzane powietrze w rytm muzyki.