Sierpień miesiącem spadających gwiazd

Sierpień to miesiąc spadających gwiazd, dlatego w noce ostatniego miesiąca wakacji warto patrzeć w niebo.  już od 17 lipca można obserwować Perseidy czyli roje meteorów. W tym czasie Ziemia przechodzi w pobliżu orbity komety Swift-Tuttle, która raz na 133 lat zbliża się do Słońca i wyrzuca z siebie dużą ilość gazu i pyłów. Kiedy w sierpniu i lipcu nasza planeta przebija się przez ten warkocz komety, cząstki te wpadają w atmosferę ziemską z prędkością 60 km na godzinę, ulegają spaleniu i jego ślad w postaci nagłego rozbłysku widzimy na nocnym niebie.
Czyli tak naprawdę Perseidy to nie gwiazdy, ale okruchy materiału skalnego pozostawionego przez kometę.
Swą wyjątkową nazwę zawdzięczają gwiazdozbiorowi Perseusza, z którego strony nadlatują. W Polsce nazywa się je Łzami Św. Wawrzyńca, ponieważ 10 sierpnia przypada jego święto, a kulminacja zjawiska następuje nocą z 12 na 13 sierpnia. Ten popularny w średniowieczu święty rozdawał ubogim pieniądze, zapewne dlatego powstał zwyczaj, by na widok gwiazdy wypowiedzieć życzenie poprawy finansów. I nie tylko.
W tym roku według prognoz International Meteor Organization, Perseidy pojawią się 12 sierpnia już o godzinie 16.00. Najbardziej wytrwali mogą prowadzić obserwację aż do 4:30 rano następnego dnia. W tym roku możemy liczyć na doskonalą widoczność ze względu na nów księżyca, chyba że obserwację utrudnią chmury. Do końca sierpnia nadal można “spadające gwiazdy” podziwiać gołym okiem, potrzebne będą jednak odpowiednie warunki. W tym celu najlepiej oddalić się do miejsc pełnych światła, czyli miast. Dobre miejsca to pola, plaże, łąki, z których jest dobry widok na południowy wschód. Obserwację należy prowadzić od 2 do 6 godziny w nocy. No i mieć szczęście do bezchmurnej pogody.  Najciemniejsze miejsca w Polsce, gdzie obserwacja spadających gwiazd będzie idealna to m.in..Izerski Park Ciemnego Nieba (zachodnia Część Sudetów), Park Gwiezdnego Nieba - Bieszczady.
Wpatrując się w niebo łatwo zauważycie wolniej poruszające się punkty – to samoloty lub satelity. Ale je można oglądać codziennie przez cały rok ;)

Życzymy Wam pomyślnych obserwacji. Na następne tak spektakularne zjawisko trzeba czekać do 13 listopada, kiedy na nocnym niebie będzie widoczny rój meteorów zwany Leonidami.