Światowy dzień języków

Jak brzmi „Dzień dobry” we wszystkich językach świata? Brzmi na ponad 7000 różnych sposobów, ponieważ w tylu językach mówi się na świecie. 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, wydarzenie zorganizowane od 10 lat przez UNESCO.

 

Celem tego dnia jest promowanie różnorodności językowej i kulturowej oraz wielojęzyczności. To niewiarygodne, że 75% świata mówi więcej niż jednym językiem. Język to przepływ, prąd tożsamości, który łączy i jednoczy. Język istnieje zanim zostanie zapisany i zinstytucjonalizowany, ponieważ ma moc i wymiar komunikacyjny. Posiada strategiczne znaczenie dla ludzi i świata poprzez swą rolę w zachowaniu tożsamości, w edukacji, rozwoju i integracji społecznej. Język to komunikacja i dialog kulturowy, międzykulturowy i uniwersalny.

Język to ponadto najpotężniejsze narzędzie zachowania dziedzictwa i przekazania go przyszłym pokoleniom. Około 24.000 języków zostało sklasyfikowanych jako "zagrożone". Wyobraźcie sobie, że w Meksyku jest język Ayapaneco, którym mówią tylko dwie osoby! Świat jest naprawdę cudowny i dlatego każdego dnia czuję miłość i szacunek dla kultur, narodów i obyczajów.