Jak powstał symbol pokoju na świecie

Jest dużo sposobów na promowanie pokoju i wiele gestów oznaczających brak chęci do walki. Na przykład pocałunek, przeprosiny, dawanie kwiatów albo zabawy z najmłodszymi (jeśli nie wiesz, o co chodzi, to koniecznie rzuć jeszcze raz okiem na artykuł Milli poświęcony Światowemu Dniu Pokoju).

Ale tutaj piszemy nie o Dniu Pokoju, ale o jego oficjalnym symbolu. A teraz wyjaśnię wam pokrótce, w jaki sposób stworzyła je ludzka kreatywność. Angielski artysta Gerald Holtom był zaangażowany w  kampanię przeciwko używaniu broni nuklearnej. Dokładnie 21 lutego 1958 r. stworzył symbol, który odzwierciedlał jej ideę.

Nałożył na siebie dwie litery alfabetu semaforowego, dawniej używanego w komunikacji żeglarskiej - N i D (Nuclear Disarmament – rozbrojenie atomowe) i wpisał je w koło symbolizujące Ziemię. Znaczenie tego znaku jest proste - stop broni na świecie. Został szybko doceniony nie tylko przez brytyjskie organizacje pokojowe, ale szybko rozprzestrzenił się w wielu krajach, na milionach twarzy i rąk, t-shirtów i flag. Pacyfka - bo tak nazywamy ten symbol, była wszędzie. Na całym świecie. Niezwykła historia, prawda?

Musicie jednak wiedzieć, że w świecie istnieje wiele innych symboli wyrażających ideę pokoju. Na przykład gołąb, gałązka oliwna, palce ułożone w kształt litery V, tęcza lub u rdzennych Amerykanów słynna fajka pokoju, w rzeczywistości symbol pojednania! A Ty, jaki symbol uważasz za najbardziej charakterystyczny dla pokoju na świecie?