Wielkanoc na świecie

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym chrześcijańskim świętem. Upamiętnia ono Dzień Zmartwychwstania Pańskiego, a chrześcijanie wierzą, że poprzez późniejsze zmartwychwstanie Jezusa zostaje zmazany grzech pierworodny i możliwe jest życie wieczne w niebie.

Jest ono ruchome, ponieważ obchodzi się je zawsze w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (zazwyczaj wypada ona między 22 marca, a 25 kwietnia).
Święta te obchodzone są niemalże na całym świecie, choć jak to zwykle bywa, każdy kraj, każda kultura ma swoje odrębne zwyczaje, potrawy i zachowania. Aby bardziej przybliżyć Wam Wielkanoc na świecie, przedstawimy kilka różnych obrzędów z różnych krajów.

Czechy
Nasi sąsiedzi, podobnie jak my, malują pisanki, kupują biszkoptowe baranki. Po czasie zadumy i smutku, przychodzi wielkanocny poniedziałek, kiedy to chłopcy odwiedzają dziewczęta w ich domach i smagają je pomlazkami. Co to są pomlazki? To warkocze splecione z wierzbowych gałązek, a w niektórych regionach są to gałązki kłującego jałowca. Osmagane dziewczęta wyrzucają ich z domu i wrzucają do strumyków lub wanien z wodą. Na znak zgody wiążą na pomlazkach kokardki z karbowanej bibuły. Zwyczaj ten dotyczy tylko panien na wydaniu.
Potem następuje poczęstunek. Wszyscy jedzą pisanki, słodycze, ciasta zapijając lokalnym śliwkowym alkoholem zwanym palenką.
Innym czeskim zwyczajem jest szmigrus. Obchodzą go bardziej dzieci niż dorośli, bo polega on na chodzeniu po domach z koszyczkiem i zbieraniu słodyczy w zamian za śpiew, taniec i życzenia.

Niemcy
U naszych zachodnich sąsiadów piątek nazywany jest Cichym Piątkiem. To dla wierzących Niemców dzień modlitw i nabożeństw, które towarzyszą wspominaniu śmierci i składania Jezusa do grobu. Wtedy też organizuje się tzw. agapę, czyli symboliczny wspólny posiłek. W sobotę nie odprawia się Mszy Świętej, ale rozpala się ogniska przed kościołami. Towarzyszy temu specjalne nabożeństwo i poświęcenie ognia. Niedziela i poniedziałek rozpoczynają się od mszy rezurekcyjnej, a potem świętowanie w gronie najbliższych osób, na wesoło i wystawnie. W niedzielę wielkanocną w Niemczech jest zwyczaj stukania się jajkami. Ten, którego jajko nie pęknie wygrywa, ale też chowanie jajek w ogrodzie i domu. Tradycyjną, główną potrawą jest pieczeń z barana, kiełbasy i wszelkie wędliny, na stołach goszczą też babki drożdżowe i serniki.

Włochy
Na południu Europy, we Włoszech Wielkanoc spędza się poza domem. Najważniejszym punktem świąt jest obiad, na który tradycyjnie podawana jest baranina lub jagnięcina. Jako przystawkę podaje się plasterki salami i jajka na twardo, na pierwsze danie serwuje barani rosół z pierożkami cappelletti, a na drugie: pieczone jagnię. Świąteczny deser to colomba - ciasto gołębica, które jest zazwyczaj kupowane niż przygotowywane w domu.

Wielka Brytania
Wielkanocne zwyczaje w Anglii miały swój początek długo przed nastaniem chrześcijaństwa. Nawet nazwa świąt obchodzonych w anglosaskiej tradycji zawdzięcza swoją nazwę bogini wiosny Eostre. W Wielkanocnej tradycji jaja to symbol wiosny i nowego życia. Dawniej dekorowano je farbami, obecnie zostają wyparte przez czekoladowe jajka. Na północy kraju, obowiązuje zwyczaj turlania ugotowanych na twardo jaj. To, które znajdzie się najdalej - wygrywa. W innych regionach ludzie bawią się trzymając jajko w dłoni i uderzając w jajko przeciwnika. Przegrywa ten, którego jajo pierwsze zostanie uszkodzone.
Symbolem świąt na wyspach jest zając. To pozostałość po tradycji polowania na zające, które rozpoczynano właśnie w czasie Wielkanocy. Na świąteczny obiad serwuje się tego dnia pieczoną jagnięcinę

Meksyk
Za oceanem Świętowanie Wielkiej nocy wygląda nieco inaczej. Święty Tydzień (Semana Santa) rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Tak jak w Polsce, istnieje tam tradycja święcenia gałązek palmowych, które później zostają spalone i wykorzystane, jako popiół do posypywania głów. Meksykanie nie mają zwyczaju malowania i święcenia jaj, ale pod wpływem tradycji amerykańskiej dzieci dostają czekoladowe zające. Niedziela Wielkanocna to huczne święto obchodzone do późnych godzin nocnych. Towarzyszą mu pokazy sztucznych ogni, zabawy w wesołym miasteczku oraz jedzenie tradycyjnych potraw z ulicznych budek. Poniedziałek wielkanocny rozpoczyna Semana Pascua, czyli Tydzień Paschalny. Semana Santa i Semana Pascua to łącznie dwa tygodnie wolne od pracy i szkoły.

Stany Zjednoczone
Święta w USA to tak naprawdę tylko jeden dzień - niedziela. Wtedy to organizowane są konkursy na najciekawszy Easter Bonnet, czyli wielkanocny kapelusz. Na świątecznym stole oprócz jajek, pieczonej szynki w słodkim sosie i ciast, nie ma specjalnych potraw. Dzieci zbierają jajka schowane przez zająca wielkanocnego, a później muszą je zjeść. W Stanach z okazji świąt zajączek przynosi dzieciom prezenty. W koszyczku znajdą się najczęściej słodycze, owoce oraz drobne upominki.

Australia
Święta na tym odległym od nas kontynencie to mieszanka obyczajów. Bardzo popularne jest spożywanie wspólnego wielkanocnego śniadania w gronie ubogich. Spotkania organizowane są w kościołach, wspólnie z duchownymi. W poniedziałkowy poranek dzieci podobnie jak w Niemczech, zbierają jajka w ogrodzie a następnie wymieniają się z rówieśnikami. Tradycyjny wielkanocny posiłek składa się z wieprzowiny i smażonego kurczaka z ziemniakami, marchewką i dynią.

Tradycje wielkanocne w Polsce, Anglii, Niemczech czy Australii są oczywiście różne, ale łączy je jedno: jest to chwila zadumy, wyciszenia, ale też czas spędzany z rodziną.