Stonehenge, powiedz słońcu Dzień Dobry!

Bierzemy świat taki jakim jest. Bierzemy świat z czerwcem, który przynosi nam lato i pozwala jeść lody do woli! 21 czerwca następuje tzw. przesilenie letnie lub przesilenie czerwcowe. W wielu krajach dzień ten traktowany jest jak prawdziwe wydarzenie np. to, które odbywa się w szczególnym miejscu zwanym Stonehenge! To tutaj każdego roku, podczas nocy przesilenia, setki ludzi zbiera się w oczekiwaniu na wschód słońca. W tym czasie mogą też podziwiać historyczne inscenizacje i pokazy średniowieczne, poznać historie druidów i celtyckie rytuały, które z biegiem czasu zostały prawie zapomniane. Czy wiesz, ile lat ma Stonehenge? 5000!

Czyż nie jest to niesamowite? Na dodatek nie do końca wiadomo, jaka była funkcja tych kamiennych konstrukcji! Tylko dzięki uczonym, takim jak Galileusz wyciągnięto prawdopodobne wnioski. Obserwując układ kamieni odkryto, że w dniu przesilenia krąg kamieni otwiera się dokładnie w kierunku słońca, co sugeruje, że Stonehenge jest miejscem kultu słońca. W czerwcu na półkuli północnej przypada dzień z największą ilością godzin światła (15 godzin!), ponieważ słońce jest wtedy w zenicie, podczas gdy południowa półkula pokrywa się z zimowym przesileniem. Czym jest "zenit"? Jest to punkt, w którym słońce w samo południe jest idealnie prostopadłe do ziemi.
Symbolika zenitu mówi, że letnie przesilenie łączy się z tematem odrodzenia i nowego początku, pełnego pozytywnych myśli. Wiemy, że słońcu podczas przesilenia letniego przypisywano wiele znaczeń. Wiąże się to z cyklami natury, który mają na nas nieustanny wpływ. Wystarczy pomyśleć o słońcu, które ogrzewa twarze (i serca), energii emanującej ze starożytnych kamieni Stonehenge i entuzjazmu typowego dla nowego początku. Ci, którzy kochają przyrodę, mogą świętować wschody słońca codziennie!