5 pomysłów na recykling

Substancje toksyczne, zawarte w plastikowych butelkach są bardzo szkodliwe dla środowiska. Z tego powodu ich recykling stanowi duży problem ale też ogromną odpowiedzialność.

Od wielu lat świat zalewany jest ogromną ilością odpadów tworzyw sztucznych. Dzięki recyklingowi czyli przetworzeniu i ponownemu wprowadzeniu do obiegu, miliony ton tworzyw sztucznych wykorzystywane są ponownie. W przeciwnym razie zostałyby zutylizowane tradycyjną metodą spalania, podczas którego uwalniane są ogromne ilości CO2 do atmosfery, co jest bardzo niekorzystne dla równowagi środowiskowej.

Selektywne zbieranie odpadów nie jest jednak jedynym rozwiązaniem. Każdy z nas, ma swoje małe sposoby, które pozwalają ponownie wykorzystać odpady. Jednym z pomysłów jest tworzenie funkcjonalnych i dekoracyjnych przedmiotów dla domu. Pokażemy Ci co i jak to zrobić.

1. Doniczka z butelki

Na bocznej ściance butelki po napoju za pomocą noża lub nożyczek zrób małe okienko w rozmiarze odpowiednim do rośliny, którą chcesz posadzić. Zakręć korek, napełnij ją ziemią, a następnie umieść w niej swój kwiat. Taką doniczkę możesz umieścić na podstawce lub powiesić na ścianie. Jak wolisz!

2. Miotła do czyszczenia kominka lub zamiatania chodnika

Uzbieraj dwadzieścia plastikowych butelek, usuń z nich papierowe etykiety i odetnij denka. Następnie boczne ścianki dziewiętnastu butelek potnij w długie paski, kończące się tuż przed szyjką. W osiemnastu butelkach odetnij szyjki. Na butelkę z szyjką nałóż od zewnątrz pozostałe butelki bez szyjek, dociskając je mocno, by do siebie przylegały. Ostatnią, nie pociętą butelkę przetnij w 1/3 wysokości. Powstały lejek nałóż na przygotowaną z dziewiętnastu butelek miotłę. Teraz zrób dwie dziurki przez wszystkie butelki na przestrzał, przewlecz przez nie sznurek lub drut i zwiąż na obu końcach aby miotła nie rozpadła się.

Teraz został nam już tylko kij. Włóż go w szyjkę i przymocuj do reszty za pomocą gwoździ i młotka lub kleju na gorąco.

3. Pułapka na komary

Komary latem potrafią zepsuć każdy urlop. Plastikowe butelki mogą służyć jako pułapki na nie. Jak to zrobić? Z butelki usuń etykietę i ją dokładnie wypłucz. Ostrym nożem przekrój ją na około 2/3 jej wysokości. Górną część butelki włóż otworem w dół do dolnej i sklej je razem.

Najważniejszą rzeczą jest jednak mieszanka, którą wlewamy do pułapki.

Przygotuj mieszaninę z :

- 1 g drożdży,

- 200 g ciepłej wody (szklanka),

- 50 g cukru,

Dobrze wymieszany płyn wlej do butelki tak aby szyjka nie dotykała powierzchni cieczy. Dwutlenek węgla uwolniony w wyniku pracy drożdży żywiących się cukrem, przyciągnie komary do środka, skąd nie będzie już odwrotu.

4. Kreatywny stojak na biżuterię

Weź drewniany prosty kijek lub metalowy pręt oraz kilka plastikowych butelek. Jedna posłuży za podstawę, zaś reszta za półeczki. Możesz wykorzystać butelki różnych rozmiarów.

Wszystkie butelki przekrój ostrym nożem lub nożyczkami na wysokości około 4-5 cm od dołu, aby uzyskać miseczki z wgłębieniami. Papierem ściernym możesz wygładzić krawędzie. Każdą z miseczek przewierć idealnie w środku wiertłem o średnicy takiej jak Twój pręt. Jedną z nich odwróć dnem do góry, przez otwór przełóż pręt i zamocuj go za pomocą nakrętek lub kleju na gorąco. Kolejne wkładaj na pręt dnem do dołu i zabezpieczaj z obu stron przed przesuwaniem się. Jeśli masz miseczki różnych rozmiarów, najmniejszą umieść na samej górze. Możesz ozdobić je koralikami lub w inny dowolny sposób.

5. Portmonetka

Również tu butelki grają główną rolę. Torebka nich jest dość niekonwencjonalna lecz bardzo prosta do zrobienia. Odkrój z dwu identycznych butelek dna i klejem na gorąco przyklej do ich krawędzi ekspres błyskawiczny długości ich obwodu. I już :) Portmonetkę możesz przyozdobić na dowolny sposób. Dobrej zabawy!

Źródło: lifegate.it