Wykorzystaj glinę w domu

Glina to wyjątkowy materiał, przydatny w różnych dziedzinach życia. Stosuje się go między innymi do pielęgnacji ciała a także w domu. Glina jest połączeniem skały i wody, co daje jej miękką, błotnistą i łatwo formowalną konsystencję. Dzięki niej ma  możliwości stosowania w sztuce, głównie w tworzeniu ceramiki i rzeźb, ale nie tylko. Już w czasach starożytnych wykorzystywana była na wiele różnych sposobów. Dzięki bogactwu minerałów (krzemionka, glin i żelazo), jest podstawowym składnikiem wielu produktów kosmetycznych. Wykorzystywana jest również w medycynie naturalnej, ponieważ przypisuje się jej właściwości bakteriobójcze, oczyszczające i energetyzujące. Zielona glinka dzięki właściwościom antybakteryjnym, dezynfekujących i dezodorującym jest powszechnie stosowana w kosmetyce. Ma ona również kluczowe znaczenie w wykorzystaniu w pracach domowych. Bo musisz wiedzieć, że wszystko, co pochodzi z ziemi, może być dobre dla naszego zdrowia.

Jak można wykorzystać glinę w domu?

1. Aby usunąć pestycydy i substancje toksyczne z warzyw i owoców z hodowli nieekologicznych, dodaj 1 łyżkę gliny na litr wody, w takim roztworze mocz je przez 20 minut a potem dokładnie wypłucz.

2. Glina jest bardzo przydatna gdy potrzebujemy wyeliminować brzydkie zapachy z lodówki. Do kubka z gliną dodaj kilka kropli ulubionego olejku (najlepiej sprawdzają się te o rześkich zapachach typu lawenda, mięta, cytryna, bergamotka) i wstaw do lodówki. Tym samym sposobem możesz pozbyć się brzydkiego zapachu z pojemników na żywność.

3. Aby usunąć plamy tłuszczu z ubrania lub ściereczek zanurz zabrudzoną rzecz w wodzie z rozpuszczoną gliną, zostaw na trochę, a następnie dobrze wypłucz. W przypadku bardziej zabrudzonych tkanin glinę można stosować bezpośrednio na plamę (spłukując dokładnie).

4. Aby odstraszyć komary i mrówki, napełnij pojemniki gliną, dodaj do nich soku z cytryny lub octu i porozstawiaj w różnych częściach domu.

Źródło: lifegate.it