Gdy dni stają się krótsze

Każdego roku wraz ze zbliżającą się zimą obserwujemy, jak z dnia na dzień zmniejsza się ilość światła dziennego i coraz więcej czasu spędzamy z światłem sztucznym. Krótsze nasłonecznienie nie jest spowodowane zmianą odległości Ziemi od Słońca, ale kąta pod jakim słoneczne promienie padają na Ziemię. Chociaż wydaje się to dziwne, odległość Ziemi od Słońca nie ma żadnego znaczenia – najbliżej mamy do niego w styczniu, czyli wtedy, gdy jest najzimniej!

Większa liczba godzin bez światła dziennego zbiega się ze zmianą czasu letniego. Jest to bardzo ważne, ponieważ ma na celu bardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego zimą, a co za tym idzie znaczne oszczędności energii. Dzięki wprowadzeniu czasu letniego, które miało miejsce po raz pierwszy we Polsce w 1917 r., zmniejszyło się zużycie energii elektrycznej.

Jeśli więc nie możemy zrezygnować z żarówek, postarajmy się, by były ładne i oszczędne. Energooszczędne żarówki można znaleźć wszędzie. Są z pewnością droższe, ale wytrzymują od 8 do 10 razy dłużej i zużywają znacznie mniej energii. A wiecie, że tylko 5% energii elektrycznej zużywanej przez żarówki żarowe zamienia się w światło, cała reszta w ciepło?

Gdzie najlepiej nadają się żarówki energooszczędne? Prawie wszędzie, szczególnie w korytarzach, na schodach, w piwnicy, w garażu, ponieważ mogą pracować w sposób ciągły przy minimalnym zużyciu. Im rzadziej się je włącza i wyłącza, tym dłużej działają i tym mniej zużywają energii.