Międzynarodowy Dzień bez Opakowań Foliowych

Regina to królowa, królowa Papieru Rumiankowego, a ja wolę papier od plastiku. Papier i tektura są liderami zrównoważonego rozwoju, ponieważ proces biodegradacji papieru trwa około kilku tygodni, podczas gdy plastik nie ulega całkowitemu rozkładowi i jest uważany za jeden z najbardziej zanieczyszczających materiałów na świecie (szacuje się, że do pozbycia się go potrzeba około 100 lat). Uważa się, że jeśli ten proces będzie trwał, największe ryzyko będzie polegać na tym, że będzie tyle plastiku co ryb (to dlatego, że większość plastiku zanieczyszcza oceany). Dlatego Międzynarodowy Dzień bez Opakowań Foliowych to doskonała okazja, by zastanowić się nad szkodliwością tego materiału dla pięknej niebieskiej planety.
Dzień bez opakowań foliowych narodził się jako międzynarodowa kampania, stworzona przez aktywistów stowarzyszeń takich jak Zero Waste Europe i GAIA, i obchodzony jest 3 lipca. (źródło: plasticbagfreeday.org) Jest to ważny dzień, który pomaga jeszcze bardziej uświadomić sobie rzeczywistą potrzebę zastosowania alternatywnych rozwiązań zamiast jednorazowych torebek z plastiku, które nie służą niebieskiej planecie. A kto ma zielone serce, tak jak ja i ty, doskonale wie, jak ważne jest, aby zachowywać się w najlepszy sposób dla ochrony świata, w którym żyjemy.
Mam też dobre wieści: Unia Europejska przyjęła dwa cele. Pierwszy powinien zostać osiągnięty w 2019 roku i zakłada, że limit konsumpcji wyniesie 90 plastikowych toreb na osobę (to połowa,w porównaniu do 2010 roku). A drugi ma datę ważności w 2025 roku i  nakłada limit na jeszcze niższym poziomie - 40 plastikowych toreb na rok.