Moda na miejskie zdroje

We Włoszech pojawiła się bardzo cenna, ekologiczna inicjatywa – miejskie zdroje, czyli dystrybutory zapewniające mieszkańcom darmową lub bardzo tanią pitną wodę naturalną i gazowaną. Ich celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska i zużycia plastikowych butelek. Uruchamiają je władze miejskie we współpracy z zarządcami sieci wodnej.

Statystyki informują, że dziennie czerpie się z nich co najmniej 2500 litrów wody, co przekłada się na ograniczenie zużycia około 1700 półtoralitrowych butelek. Jest to również oszczędność dla rodzin, które w ciągu roku obniżają koszty związane z wodą butelkowaną nawet o 300 euro. Aby przytoczyć praktyczny przykład, dystrybutory zainstalowane w miastach trzech regionów w północnych Włoszech przyczyniły się do usunięcia z dróg 3 tysięcy ciężarówek z dróg i zaoszczędzenia ponad 300 tysięcy litrów paliwa.

Woda dostarczana przez dystrybutory ma zasadniczo taką samą jakość jak woda pochodząca z naszych kranów, tyle tylko, że jest filtrowana, chłodzona, a w przypadku gazowanej, dodawany jest dwutlenek węgla.

Ale dystrybutory mają znaczenie nie tylko ekonomiczne. Z biegiem lat zostały one znacząco unowocześnione. Niektóre systemy działają tylko poprzez włożenie karty zdrowia dostarczonej z chipem, inne umożliwiają również ładowanie smartfona lub tabletu przez port USB, a są i takie, które dostarczają informacji o atrakcjach turystycznych miasta lub o pogodzie. Co więcej, monitorują one zużycie wody w czasie rzeczywistym, dzięki czemu można uzyskać bieżący obraz jej spożycia przez mieszkańców. Wystarczająco dużo powodów, aby wybrać miejską wodę.