Najpiękniejsze uzdrowiska Europy

Kiedy praca i codzienne sprawy stają się zbyt stresujące, spróbujcie zrobić krótką przerwę dla relaksu i psychofizycznej odnowy. Oto nasz subiektywny wybór kilku uzdrowisk.

Wyobraźcie sobie zanurzenie się we wrzącej i siarkowej wodzie w otoczeniu zapierających dech w piersiach malowniczych krajobrazów. Są miejsca, w których możecie doświadczyć tych niezapomnianych wrażeń. Od morza po góry w Europie znajdują się liczne źródła wód termalnych, które stanowią główną atrakcję centrów odnowy biologicznej.

Położone są w miejscach, które ze względu na naturalne walory są idealne dla relaksujących kąpieli. Niektóre uzdrowiska mieszczą się w starożytnych rzymskich budowlach, lub nawiązują do tradycyjnej łaźni arabskiej.

Zaczynamy od północy starego kontynentu, prezentując najpiękniejsze i warte odwiedzin kąpieliska termalne.

Reykjadalur - ciepła rzeka w Islandii

Zimą w otoczeniu ośnieżonych gór a latem pośród wulkanicznej roślinności, rzeka przepływa przez tak zwaną dolinę Reykjadalur, czyli "parę". Nie przez przypadek zanim dotrze się do rozlewiska, gdzie można pływać, trzeba przejść około 3 kilometrów ścieżką, z której można podziwiać źródła termalne, i fumarole, z których wydobywają się gazy i para wodna.

Łaźnie rzymskie w Bath w Anglii

Wzniesiony za panowania cesarza Wespazjana w 75 roku kompleks uzdrowiskowy został całkowicie przebudowany w XVIII wieku, kiedy pewien lord z Londynu postanowił stworzyć miejsce spotkań arystokracji. Obecnie mieści się tam muzeum i nie można się moczyć ze względów bezpieczeństwa, ale tuż obok znajduje się nowe centrum odnowy biologicznej, które wykorzystuje przefiltrowane wody termalne.

Gellert Baths w Budapeszcie

Znany również jako uzdrowisko Budapeszt szczyci się 118 naturalnymi źródłami, które produkują około 70 milionów litrów wody termalnej dziennie. Zarówno Rzymianie, jak i Arabowie znaleźli w tym mieście idealne miejsce do budowania łaźni, a najbardziej fascynującą z nich w węgierskiej stolicy jest niewątpliwie Gellert, otwarty w 1918 roku w czasach Belle Epoque.

Kąpiele w starej łaźni w Bormio

Stare łaźnie w Bormio, położone w samym sercu Alp Lombardzkich, oferują niepowtarzalny widok na najbardziej imponujące pasmo górskie we Włoszech. Pozostałości rzymskiej i średniowiecznej historii zostały całkowicie odrestaurowane i zasilone dziewięcioma źródłami hipertermicznej wody, która płynie w temperaturze wahającej się od 37 do 43 stopni, w zależności od pory roku.

Terme di Saturnia

Są znane na całym świecie z naturalnego otoczenia, w którym się znajdują. Składają się z dużych basenów z wapienia utworzonych przez wody termalne bogate w wapń, które przepływając tworzą szereg małych wodospadów. Ich nazwa wywodzi się z legendy, według której zostały stworzone przez piorun rzucony przez Jowisza na jego ojca Saturna.

Lustrzane jezioro Wenus w Pantellerii

Jest to jezioro naturalnie utworzone w kraterze starożytnego wulkanu, zasilane przez deszcze i źródła termalne, które osiągają temperaturę około 40/50 stopni. Krystalicznie czysta woda zawiera siarkę, zaś na czarno-zielonym dnie zalega błoto o bogatych właściwościach odżywczych dla skóry.

Łaźnie Furnas na Azorach

W parku Terra Nostra, zamieszkałym przez liczne gatunki rodzimych i tropikalnych roślin, znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych ogrodów na świecie z olbrzymim basenem pełnym żelazistej wody termalnej o brązowo-żółtym kolorze. To niezwykłe zjawisko jest jedną z najpopularniejszych atrakcji dla turystów odwiedzających wyspę São Miguel na archipelagu Azorów.

Arabskie łaźnie w Granadzie

W pobliżu dużego pałacu Alhambra znajdują się łaźnie tureckie w Granadzie, gdzie dzięki obrazom, arabskiej architekturze i orientalnym aromatom można całkowicie zanurzyć się w atmosferze tradycyjnej arabskiej łaźni tureckiej.

Łaźnie Pammukkale w Turcji

Te baseny termalne są tak fascynujące, że otrzymały tytuł Dziedzictwa Kulturowgo UNESCO. Są to ogromne marmurowe wanny przypominające duże pola bawełny (stąd ich nazwa, która po turecku oznacza "bawełniany zamek"), powstałe dzięki osadzaniu się wapienia, w który bogate są tamtejsze wody termalne. Dzieło natury, który należy zobaczyć przynajmniej raz w życiu.