Promienie UV i woda

Jeszcze kilka dekad temu najczęściej stosowaną metodą dezynfekcji wody było użycie chemikaliów na bazie chloru. Obecnie coraz częściej zamiast procesów chemicznych wykorzystuje się fizyczne czyli promieniowanie ultrafioletowe.

Zastosowanie promieni UV pozwala zmniejszyć, jeśli nie całkowicie wyeliminować stosowanie dezynfekujących związków chemicznych, które w nadmiernych dawkach są szkodliwe dla zdrowia. Przy minimalnym wpływie na ekosystem wodny zostaje osiągnięty ważny energetycznie efekt - jeden naturalny element chroni inny!

W przeciwieństwie do chloru, który nie jest skuteczny w przypadku niektórych rodzajów zarodników wirusów i bakterii, promienie ultrafioletowe są szczególnie aktywne przeciwko patogenom. Przenikają przez błony komórkowe i modyfikują kod genetyczny wirusów i bakterii, zapobiegając ich reprodukcji. Nie pozostawiają produktów ubocznych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, nie zmieniają smaku, zapachu i składu chemicznego wody. Po prostu doskonała metoda sterylizacji.

W ostatnich latach stosowanie ultrafioletu jest coraz popularniejsze na basenach i w  oczyszczalniach ścieków. W ten sposób unika się produkcji toksycznych substancji. Istnieje wiele przykładów akweduktów i systemów kanalizacyjnych, które wykorzystują promieniowanie UV do dezynfekcji wody. Nowy Jork - miasto liczące 8,4 miliona mieszkańców, wykorzystuje od 2012 roku system oczyszczania ultrafioletem. Fabryka Manukau w Nowej Zelandii ma zdolność dezynfekcji około 50 000 metrów sześciennych na godzinę. To jeden z najlepszych wyników na świecie.

To dobra wiadomość dla środowiska, zwłaszcza w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Ziemi, obchodzonym 22 kwietnia!

Technologia promieniowania ultrafioletowego jest bez wątpienia jednym z najlepszych dostępnych obecnie rozwiązań, zarówno ze względu na praktycznie nieistniejące skutki uboczne, jak i na ograniczenie stosowania związków chemicznych, często niebezpiecznych dla ludzi i ekosystemu.