Sny są dobre!

Jeśli sen jest (jak mówią) 
rodzajem rozejmu, czystym odpoczynkiem umysłu, to dlaczego jeśli nagle się obudzisz
czujesz, że skradziono ci fortunę?
Jorge Louis Borges

Cześć przyjaciele! Dobrze spaliście? O czym śniliście dziś wieczorem? Nie warto odpowiadać „nic!”, ponieważ poprawną odpowiedzią byłoby raczej stwierdzenie, że tego nie pamiętacie. Wszyscy śnią I to nawet dużo!

Sen nie jest cały czas taki sam, z fazy zasypiania przechodzi się do fazy lekkiego snu, kiedy może Was obudzić najmniejszy hałas; następnie wchodzicie w fazę głębokiego snu i tak zwanego „skutecznego głębokiego snu”. Pomiędzy tymi dwoma ostatnimi jest jeszcze „faza REM”, która charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych. Czy widzieliście kiedyś kogoś śpiącego głęboko, poruszającego oczyma pod zamkniętymi powiekami? Dzieje się tak, ponieważ mózg jest aktywny, nawet, jeśli ciało pozostaje nieruchome. Jest to także faza, z której najtrudniej jest się obudzić, ponieważ weszliście w świat snów.

Przez długi czas uważano, że sny są wyjątkowe tylko w tej fazie. W rzeczywistości śnimy również w innych częściach snu, tylko w mniejszym stopniu. Nawet w półsnach można marzyć! Czy zdarzyło ci się kiedyś zasnąć, myśląc o czymś, co zamieniło się w sen?

Jeśli sen dla naszego ciała ma fundamentalne znaczenie na każdym etapie jego cyklu, sny są wisienką na torcie tego korzystnego i naturalnego procesu. W fazie non-REM nasza pamięć jest regenerowana, ale podczas REM wspomnienia i informacje uzyskane w ciągu dnia są uporządkowane i zorganizowane: z tego pochodzą sny! Te w fazie REM opowiadają o tym, czego mamy najwięcej w pamięci.
Dziś wiemy o snach bardzo dużo. Są eksperci w medycynie snu, istnieją podręczniki interpretacji, nadające znaczenie śnionym obrazom.
Czy wiecie, co fascynuje mnie w snach? Fakt, że niektóre motywy z naszych snów są uniwersalne i niezależne od kultury, w której dorastaliśmy. Niewiarygodne, prawda? Na przykład, czy kiedykolwiek śniliście o upadku? I musieliście stawić czoła egzaminowi? Byliście ścigani? Takie sny są śnione wszędzie! Wyobraźcie sobie, jak to było w przypadku pierwszych ludzi i pierwszych mrówek, które tak mało wiedziały o funkcjonowaniu ciała i umysłu, śnieniu i pamięci snów. Jakie znaczenie można nadać temu zjawisku? W praktyce od dawna temat snów jest w centrum uwagi, od narodzin cywilizacji.

A nawet wcześniej! Mój przyjaciel Galileo powiedział mi, że według niektórych uczonych wiele obrazów jaskiniowych opowiada sny. Oczywiście miały one wiele wspólnego z życiem naszych przodków!

Nawet teraz sny niewiele się zmieniły: są one łącznikiem między tym, co widzieliśmy, tym, co racjonalnie przyswoił sobie nasz umysł, a naszymi emocjami na pełnych obrotach. Sny dają nam równowagę między tymi wszystkimi siłami; dlatego śnienie jest dobre!

Na szczęście funkcja snów wykracza poza naszą pamięć: 90% z nich zapomina się 5 minut po przebudzeniu!

Ale nawet jeśli o tym nie pamiętamy, śnienie pomaga walczyć z lękiem i stresem, jest instrumentem ochrony naszego spokoju, ponieważ uwalniając dostęp do emocji, pozwalamy im swobodnie płynąć i czujemy się lepiej, nawet jeśli są to koszmary. Czy wiecie, że śniący mają własną imprezę? To Światowy Dzień Snów, który przypada 25 września. Idealny dzień na podróż, śmiech, jazdę, bieganie, zabawę... z zamkniętymi oczami!

Przyjaciele, śnijcie piękne sny